Yleistä

Kuvataiteet ovat olleet Suomalaisen Klubin kulttuuriohjelmistossa vuosikymmeniä. Siitä kertovat elävällä tavalla klubihuoneiston taideteokset, kuten juhlasalissa Onni Ojan panoraamamaalaus Helsingin kasvusta kylästä kaupungiksi ja Klubin lahjoituksena saama jäljennös Albert Edelfeltin  triptyykistä Turun Akatemian vihkiäisistä. Pankkisalissa on Onni Ojan maalaus Kesäpäivä ja Pohjola-kabinetissa Jukka Nopsasen klubillemme maalaama jäljennös isänsä Aarne Nopsasen teoksesta Keskiviikkokerho.

Kulttuuritoimikunta on järjestänyt vuosittain jäsenkunnalle näyttelyvierailuita pääkaupunkiseudun taidemuseoihin. Klubin omien kuvataiteilijoiden yhteisnäyttelyitä on järjestetty kolme kertaa, viimeisin keväällä 2011.

Kuvataiteilijat ovat syksyn 2013 kuluessa päättäneet tiivistää keskinäistä yhteydenpitoaan. Tässä tarkoituksessa haluamme kerätä kattavan yhteystietoluettelon kaikista jäsenistä, jotka ammatikseen tai harrastuksekseen maalaavat, veistävät, piirtävät tai kokoavat kuvateoksia. Jos haluat yhteystietosi tähän luetteloon, lähetä ne kulttuuritoimikunnan kuvataidevastaavalle Antti Virkkuselle antti.virkkunen@tehosampo.fi

Sivuston Tapahtumakalenteriin tulevat kaikki kulttuuritoimikunnan järjestämät kuvataidetapahtumat. Tapahtumakalenterin Näyttelyt-osiossa on tarkoitus julkaista myös tiedot jäsenten yksityisnäyttelyistä. Lähetä siis tiedot omista näyttelyistäsi hyvissä ajoin Antti Virkkuselle.

Tämän sivuston kautta  jäsenet voivat myös kertoa  omista ideoistaan (esimerkiksi  kiinnostavista tapahtumista, artikkeleista, kirjoista tai taiteilijoista) ja tehdä ehdotuksia kuvataidetapahtumien järjestämisestä.

Kuvataiteilijoiden yhteystiedot

Sture Gripenberg                                     gdes@gdes.pp.fi                                                            Gripenberg Design                     

Lasse Kempas                                           lasse@kempas.fi                                                            www.kempas.fi                     

Henrik Lamberg                                       henkkala@gmail.com                                                   

Seppo Larste                                             seppo.larste@harmonia.fi

Antti Lassila                                              antti.lassila1@gmail.com 

Pauli Leppä-aho                                       pauli.leppaaho@kolumbus.fi                                        

Antti Orpana                                            aaorpana@gmail.com                            

Weijo Pitkänen                                         weijo.pitkänen@welho.com                   

Artti Pohjanheimo                                    info@artti.fi                                                                   www.artti.fi 

Jarmo Virmavirta                                     jarmo.virmavirta@welho.com               

Antti Virkkunen                                        antti.virkkunen@tehosampo.fi                                      www.anttivirkkunen.fi       

Jorma Wartiovaara                                  jormawartiovaara@gmail.com              

Nikolai Ylirotu                                          nikolai.ylirotu@gmail.com

Seppo Hämäläinen                                  seppo.hamalainen@wippies.com      www.seppohamalainen.net