Yleistä

Kuvataiteet ovat olleet Suomalaisen Klubin kulttuuriohjelmistossa vuosikymmeniä. Siitä kertovat elävällä tavalla klubihuoneiston taideteokset, kuten juhlasalissa Onni Ojan panoraamamaalaus Helsingin kasvusta kylästä kaupungiksi ja Klubin lahjoituksena saama jäljennös Albert Edelfeltin  triptyykistä Turun Akatemian vihkiäisistä. Pankkisalissa on Onni Ojan maalaus Kesäpäivä ja Pohjola-kabinetissa Jukka Nopsasen klubillemme maalaama jäljennös isänsä Aarne Nopsasen teoksesta Keskiviikkokerho.

Kulttuuritoimikunta on järjestänyt vuosittain jäsenkunnalle näyttelyvierailuita pääkaupunkiseudun taidemuseoihin. Klubin omien kuvataiteilijoiden yhteisnäyttelyitä on järjestetty kolme kertaa, viimeisin keväällä 2011.

Kuvataiteilijat ovat syksyn 2013 kuluessa päättäneet tiivistää keskinäistä yhteydenpitoaan. Tässä tarkoituksessa haluamme kerätä kattavan yhteystietoluettelon kaikista jäsenistä, jotka ammatikseen tai harrastuksekseen maalaavat, veistävät, piirtävät tai kokoavat kuvateoksia. Jos haluat yhteystietosi tähän luetteloon, lähetä ne kulttuuritoimikunnan kuvataidevastaavalle Antti Virkkuselle antti.virkkunen@tehosampo.fi

Sivuston Tapahtumakalenteriin tulevat kaikki kulttuuritoimikunnan järjestämät kuvataidetapahtumat. Tapahtumakalenterin Näyttelyt-osiossa on tarkoitus julkaista myös tiedot jäsenten yksityisnäyttelyistä. Lähetä siis tiedot omista näyttelyistäsi hyvissä ajoin Antti Virkkuselle.

Tämän sivuston kautta  jäsenet voivat myös kertoa  omista ideoistaan (esimerkiksi  kiinnostavista tapahtumista, artikkeleista, kirjoista tai taiteilijoista) ja tehdä ehdotuksia kuvataidetapahtumien järjestämisestä.

Kuvataiteilijoiden yhteystiedot  14.9.2017

Sture Gripenberg                                     gdes@gdes.fi                                                                  www.gdes.fi                       

Rauno Haapala                                         rauno.haapala@elisanet.fi

Seppo Hämäläinen                                   seppo.hamalainen@wippies.com                                  www.seppohamalainen.net   

Lasse Kempas                                           lasse@kempas.fi                                                            www.kempas.fi                  

Yrjö Klippi                                                 kluklippi@gmail.com

Henrik Lamberg                                       henkkala@gmail.com                                                   

Seppo Larste                                            seppo.larste@harmonia.fi

Antti Lassila                                              antti.lassila1@gmail.com 

Pauli Leppä-aho                                        pauli.leppaaho@kolumbus.fi

Markku Lukka                                           markku.lukka@quicknet.inet.fi               

Reijo Markku                                            reijo.markku@designreform.fi                                      www.designreform.fi  

Pentti Mettälä                                          pentti.mettala@kolumbus.fi                                                               

Weijo Pitkänen                                         weijo.pitkänen@welho.com                   

Artti Pohjanheimo                                    info@artti.fi                                                                   www.artti.fi 

Heimo Talponen                                       heimo.talponen@gmail.com

Kari Toiviainen                                         aittosaari@gmail.com

Markku Valkonen                                     mtvalkonen@gmail.com   

Jarmo Virmavirta                                     jarmo.virmavirta@welho.com               

Antti Virkkunen                                        antti.virkkunen@tehosampo.fi                                      www.anttivirkkunen.fi       

Jorma Wartiovaara                                  jormawartiovaara@gmail.com

Jorma Yrjö-Koskinen                                 yykoo@kolumbus.fi